+385 42 200 550

NJEGA MASNE I AKNAMA SKLONE KOŽE

Njega kože

Akne su vrlo česta pojava, posebice kod mladih osoba u pubertetu, ali mogu se javiti i u odrasloj dobi. S pojavom akni, koža postaje masna i otvoreni i zatvoreni komedoni (crni i bijeli) pojavljuju se na licu, a često i na vratu, ramenima, prsima te leđima. Osim što je masna, koža tog područja postaje crvena te se razvijaju upalne promjene poznate kao papule i pustule. Kao posljedica akni mogu se javiti postupalna hiperpigmentacija i/ili ožiljci zbog čega je potrebno primijeniti učinkovite tretmane kako bi se spriječilo njihovo nastajanje. U većini slučajeva akne nestaju same od sebe nakon puberteta.

Čimbenici koji utječu na nastajanje akni:

  1. SEBOREJA predstavlja pojačano lučenje sebuma. Fiziološki, žlijezde lojnice izlučuju masnu tvar poznatu kao sebum koja masti kosu i kožu. Određeni problemi kao što su hormoni, klima, neki lijekovi i genetika mogu potaknuti lučenje sebuma.
  2. HIPERKERATOZA (ili hiperkeratinizacija) je zadebljanje vanjskog sloja kože (stratum corneum). Neredovito uklanjanje mrtvih, orožnjelih kožnih stanica (korneocita) začepljuje kanaliće žlijezda lojnica i ometa ili prekida oslobađanje sebuma. Kada koža proizvede prekomjernu količinu sebuma (seboreja), a mrtve stanice ostanu u dodiru s kožom (hiperkeratoza), mogu se ugraditi u folikul dlake i formirati mekani čvorić. Čvorić može prouzrokovati bubrenje folikula lojne žlijezde i stvaranje zatvorenog komedona (bijelog mitesera) ili, ako je čvorić blizu površine kože, otvorenog komedona (crnog mitesera).
  3. NASELJAVANJE MIKROBA Bakterije koje inače žive na koži i ne uzrokuju štetu (propionibacteria) razvijaju se i mogu se nastaniti na začepljenim folikulima i uzrokovati papule, pustule, nodule ili ciste.
  4. UPALA Posljedica začepljenih folikula je zacrvenjena i upaljena koža. U težim slučajevima akni, folikul bubri u kasnoj fazi upale. Lipidi, masne kiseline, korneociti, bakterije i fragmenti stanica ispuštaju se te uzrokuju dugotrajne i duboke upale u okolnom tkivu.
  5. HORMONI Iako se najčešće pojavljuju kod tinejdžera, sve je veći broj odraslih s nečistom i aknama sklonom kožom, posebice žena kod kojih dolazi do hormonalnih promjena tijekom trudnoće, mjesečnice ili kao posljedica stanja povezanog s hormonima poput sindroma policističnih jajnika.
  6. GENI Neki dokazi ukazuju na to da genetska predispozicija igra važnu ulogu u nastajanju akni. Stoga, ako su oba roditelja imala akne, veća je vjerojatnost da će i djeca imati isti problem.
  7. LIJEKOVI Neki lijekovi, poput steroida i litija, poznati su kao uzročnici akni kod nekih osoba.

Čimbenici koji pogoršavaju simptome su primjerice:

  • Prehrana koja obiluje određenim ugljikohidratima (šećer, brašno)
  • Prekomjerna konzumacija  kravljeg mlijeka i mliječnih proizvoda (uz iznimku sira)
  • Pušenjecigareta.
  • Teški ili komedogeni preparati za njegu kože i šminka koja zatvara pore.

PRAVILAN ODABIR NJEGE ZA AKNAMA SKLONU KOŽU

Preporuča se savjetovanje s dermatologom, čak i kod ranih ili blagih simptoma jer liječnička intervencija može pomoći u prevenciji daljnjeg pogoršanja i posljedica poput nastajanja ožiljaka.

Čišćenje i njega odgovarajućim proizvodima od iznimne su važnosti. Također, potrebno je slijediti neka opća pravila:

  • Koristite mlaku vodu i primjeren preparat za čišćenje - prevruća ili prehladna voda može pogoršati akne
  • Pustite da prištići prirodno zacijele - istiskivanje može pogoršati situaciju i dovesti do ožiljaka
  • Primjenjujte samo nekomedogene proizvode za njegu kože
  • Koristite nekomedogenu šminku
  • Uklonite šminku na kraju svakoga dana blagim sredstvom za čišćenje lica

Tretmani za nečistu i aknama sklonu kožu s blagim do umjerenim aknama obično tretiraju nekoliko problema koji se pripisuju tom stanju:

  • Smanjuju proizvodnju sebuma čime kontroliraju seboreju.
  • Ubrzavaju odbacivanje površinskih stanica kože (deskvamacija), čime pomažu u tretiranju hiperkeratoze.
  • Bore se protiv bakterijske infekcije uzrokovane naseljavanjem mikroba.
  • Smanjuju upale i umiruju stanja prištića, papula i pustula.

Ljekarna Talan nudi čitav niz dermokozmetičkih preparata za njegu kože. Ovakvi preparati obično se koriste samo na zahvaćenom predjelu, bilo da se radi o licu, ramenima, prsima ili leđima. Također ih se može koristiti i kao dopunsku njegu standardnoj terapiji lijekovima kako bi se ublažile njihove nuspojave poputsuhe kože ili osjetljivosti na sunce.

Eucerin DERMOPURE linija sadrži nježna, ali učinkovita sredstva za čišćenje te proizvode za njegu posebno razvijene za kožu sklonu aknama koji se mogu koristiti i uz medicinsku terapiju protiv akni. Neke terapije lijekovima dokazano imaju nuspojavu dehidracije te se njihovo djelovanje može unaprijediti dodatnom hidratantnom njegom.

Formula uključuje:

  • Licochalcon A: snažan je protuupalni sastojak s antioksidativnim svojstvima koji se dobiva iz korijena kineskog sladića. Kada ga se nanese na iziritiranu kožu u kratkom roku smanjuje crvenilo te njeguje upaljenu kožu
  • Salicilnu kiselinu: antibakterijski sastojak koji smanjuje akne i prištiće na licu i sprječava njihov nastanak
  • Tehnologija regulacije sebuma: smanjuje proizvodnju sebuma

Eucerin DERMOPURE njegu čine:

  1. Micelarna otopina
  2. Gel za čišćenje lica
  3. Piling za čišćenje lica
  4. Obnavljajuća krema
  5. Dopunska umirujuća krema
  6. Matirajući fluid
  7. Obojani stik za prikrivanje

Klinička i dermatološka istraživanja su dokazala da su proizvodi iz DERMOPURE linije učinkoviti za masnu i aknama sklonu kožu te vrlo djelotvorni za tretiranje i olakšavanje simptoma problematične kože.

Sadržaj preuzet sa Eucerin.hr